  • Zoro # G1600560
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fire Hose Type
Single Jacket
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Hose Color
Yellow
Hose Inside Diameter
1 1/2 in
Hose Tube Material
Polyester
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
45DV19
Zoro #
G1600560
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Hose Inside Diameter
1 1/2 in
Length
50 ft
Hose Fitting B Size
Hose Fitting A Size
Hose Length
50 ft
Details
Item
Wildland Fire Hose
Fire Hose Type
Single Jacket
Hose Color
Yellow
Hose Tube Material
Polyester
Hose Fitting A Type
FNPSH
Hose Fitting B Type
FNPSH
Hose Configuration
Coupled Assembly
Jacket Material
Coupling Lug Style
Rocker
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water
Burst Pressure
900 psi
UL Listed
No
Test Pressure
600 psi
Lining Material
TPU Elastomer
Working Pressure
300 psi
Thread Type
NPSH
FM Approved
No
Standards
NFPA 1962
Coupling Material
Aluminum
Hose Fitting A Material
Aluminum
Hose Fitting B Material
Hose Cover Material
Hose Fittings
Aluminum 1-1/2 in FNPSH x Aluminum 1-1/2 in FNPSH
Fitting Material
Aluminum x Aluminum
For Media Type
Water
Maximum Working Pressure at 70F
250 psi
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 158 Degrees F
Hose Type
Wildland Fire Hose
Fitting Configuration
FNPSH x FNPSH
Description
Wildland Fire Hose, Coupling Lug Style Rocker, Fire Hose Type Single Jacket, Fitting Material Aluminum x Aluminum, Fitting Type FNPSH x FNPSH, Hose Color Yellow, Hose Fitting A Material Aluminum, Hose Fitting A Type FNPSH, Hose Fitting B Material Aluminum, Hose Fitting B Type FNPSH, Hose Inside Diameter 1 1/2 in, Hose Length 50 ft, Hose Tube Material Polyester, Jacket Material Polyester, Maximum Working Pressure at 70F 250 psi, Standards NFPA 1962, Burst Pressure 900 psi