  • Zoro # G1600667
Fitting Size
1 in x 1 in
Hose Color
Yellow
Hose Inside Diameter
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
45DV05
Zoro #
G1600667
Fitting Size
1 in x 1 in
Hose Inside Diameter
1 in
Length
100 ft
Hose Fitting A Size
1 in
Hose Fitting B Size
1 in
Hose Length
100 ft
Hose Color
Yellow
Hose Fitting A Type
MNST
Hose Fitting B Type
FNST
Test Pressure
600 psi
Thread Type
NST
Working Pressure
300 psi
Burst Pressure
900 psi
Hose Fittings
Aluminum 1 in FNST x Aluminum 1 in FNST
-40 Degrees to 158 Degrees F
Maximum Working Pressure at 70F
250 psi
Fitting Configuration
MNST x FNST
Description
Wildland Fire Hose, Coupling Lug Style Rocker, Fire Hose Type Single Jacket, Fitting Material Aluminum x Aluminum, Fitting Type MNST x FNST, Hose Color Yellow, Hose Fitting A Material Aluminum, Hose Fitting A Type MNST, Hose Fitting B Material Aluminum, Hose Fitting B Type FNST, Hose Inside Diameter 1 in, Hose Length 100 ft, Hose Tube Material Polyester, Jacket Material Polyester, Maximum Working Pressure at 70F 250 psi, Standards NFPA 1962, Burst Pressure 900 psi