  • Zoro # G2838109
/ea
Key Features
For Wire Size
3/0 AWG
For Conductor Material
Aluminum
For Stud Size
3/8 in
Material
Aluminum
Barrel Size
Short
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
29YK93
Zoro #
G2838109
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
For Wire Size
3/0 AWG
For Stud Size
3/8 in
Barrel Size
Short
Tongue Width
1.06 in
Barrel Length
Length
2.91"
Cable Size
3/0
Width
0.94"
Length (Straight Wireway)
2.91 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
Overall Length
2.98 in
For Stranded Aluminum Wire Size - Minimum
Tongue Length
1.09 in
Hole Size
0.405 in
For Stranded Copper Wire Size - Minimum
Overall Width
1.06 in
Strip Length
1 1/2 in
Barrel Outside Diameter
0.77 in
Tongue Thickness
0.24 in
Barrel Inside Diameter
0.52 in
For Stranded Aluminum Wire Size - Maximum
Details
Item
One-Hole Compression Lug
For Conductor Material
Material
Tongue Angle
Straight
Inspection Hole
No
Die Code
60
Color Code
Ruby
Standards
UL Listed
Connector Type
Straight Barrel
Peep Hole
No
Tongue Style
Standard
Hole Center to End
0.69 in
Special Features
Corrosion Resistant
Contact Finish
Tin
RoHS Compliant
Yes
For Wire Type
Stranded
Maximum Voltage
600 V AC
Termination Style
Crimp
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Current
240 A
Barrel Style
Chamfered
Seam Style
Seamless
Number of Holes
1
Description
Compression Lug, Barrel Size Standard, Color Code Ruby, Die Code 60, Tongue Angle Straight, Tongue Width 1.06 in, For Conductor Material Aluminum, For Stud Size 3/8 in, For Stranded Copper Wire Size - Minimum 3/0 AWG, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 3/0 AWG, Inspection Hole No, Hole Center to Center Not Applicable, Material Aluminum, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Maximum Voltage 35 kV, Termination Style Crimp, Seam Style Seamless, Standards UL Listed, Number of Holes 1