  • Zoro # G5250147
/ea
Key Features
Plastic Material
Polypropylene
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-PS-PP-41
Zoro #
G5250147
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.250 in
Thickness
0.250"
Length
48"
Width
24"
Plastic Length Tolerance
+/-0.250 in
Plastic Width Tolerance
+/-0.25 in
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Polypropylene
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
212 Degrees F
Min. Temp. (F)
32 Degrees F
Color
Material Color Family
Impact Strength
0.8 ft-lb/in
Plastic Properties
Chemical/Corrosion Resistant, Moisture Resistant, Oil Resistant, Wear Material
Standards
FDA
Operating Temp. Range
32 Degrees to 212 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-10%
Material Type
Standard Grade
Plastic Grouping
Sheet Stock
Tensile Strength
4,800 psi
Material
Grade
Standard
UV Resistant
No
Friction Rating
Slippery
Impact Strength Rating
Poor
Plastic Thickness Tolerance
+/-10%
Minimum Temperature
32 Degrees F
Tensile Strength Rating
Poor
Temperature Range
32 Degrees to 180 Degrees F
Maximum Temperature
180 Degrees F
Water Absorption Rating
Excellent
Plastic Hardness
72D
Wear Factor
Fair
Shape
Rectangle
Corrosion and Chemical Resistance
Good
Machinability
100 %
Plastic Hardness Rating
Medium
Plastic Clarity
Opaque
Water Absorption
0.01 %
Backing Type
No Backing
Plastic Density
0.033 lb/cu in
Friction Coefficient
0.5
Shore Hardness
72 Shore D
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Rockwell Hardness
85 HRM
Flexural Modulus
1,030 MPa
Coefficient of Thermal Expansion
10 x 10^-5 K^-1
Dielectric Strength
40 kV/mm
Weight
9.6 lb
Elongation
300 %
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Wear Rate
Not Rated
Product Form
Sheet
UV-Resistant
Not UV-Resistant
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,800 psi, Impact Strength 0.8 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.5, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range 32 Degrees to 180 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness 72D