  • Zoro # G5805504
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Connector Type
Double-Sided Entry
For Wire Size
750 kcmil
Number of Ports
4
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Body Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IPLD750-4CB
Zoro #
G5805504
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
For Wire Size
750 kcmil
Hex Size
3/8 in
Length
7.25 in
Overall Length
6.38 in
Width
1.75 in
Max. Conductor Size
Stud Size
5/16 in
Min. Conductor Size
250 kcmil
Length (Straight Wireway)
7.25 in
Overall Width
3.41 in
For Stranded Copper Wire Size - Minimum
250 kcmil
Strip Length
2 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
Conductor Al Size Range
750 MCM – 1/0 AWG
Conductor Cu Size Range
750 MCM – 1/0 AWG
Hex Wrench Size
3/8
Maximum Wire Size
Maximum Run Wire Size
For Minimum Wire Size - Stranded
For Maximum Wire Size - Stranded
Minimum Run Wire Size
Details
Item
Insulated Multitap Connector
Connector Type
Double-Sided Entry
Number of Ports
4
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Body Material
Aluminum
Insulation Material
Plastisol
Direct Burial Rated
No
Torque
550 in-lb
Head Style
Hex
Finish
Plastisol
Color
Clear
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Standards
cULus, UL 486A, UL 486B
Max. Voltage
600V AC/DC
Type
Screw Material
No. of Ports
RoHS Compliant
Yes
Tap Shape
Z
Compatible with Product Type
Copper and Aluminum Conductors
Special Features
Minimum Operating Temperature
-49 Degrees F
Maximum Voltage
600 V
Wire Cable Class
Class B, Class C
Temp Rating
75C, AL7CU
Ul Standard
UL 486A/B
Conductor Type
Copper, Aluminum
Env Temp
Cold Temperature rated to -45C
Max Torque
550
Cu Conductor Max Amp
1178
Assortment
Clear Coated Pre-Insulated Connectors
Ul File No
E186991
Certifications
cULus
Al Conductor Max Amp
930
Conductors Count
Maximum Conductors
Description
Multitap Connector, Body Material Aluminum, Color Clear, Finish Plastisol, For Conductor Material Aluminum, Copper, For Stranded Copper Wire Size - Minimum 250 kcmil, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 250 kcmil, Head Style Hex, Hex Size 3/8 in, Insulation Material Plastisol, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Number of Ports 4, UL 94 Flammability Rating Not Applicable, RoHS Compliant Yes, Standards cULus, UL 486A, UL 486B