  • Zoro # G5951251
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
0.125 in
Process Connection Type
Tubing
Dial Size (In.)
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DM-1211
Zoro #
G5951251
Dimensions
Process Connection Size
0.125 in
Dial Size (In.)
5 in
Differential Gauge Connection Size
1/8 in
Case Diameter
5 in
Nominal Dial Size
5 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Case Depth
2.33 in
For Panel Cut-Out Size
4.562 in
Bolt Circle Diameter
5.531 in
Flange Diameter
5.125 in
Digit Height
0.6 in
For Panel Cutout Diameter
4.562 in
Battery Size
9V
Details
Item
Digital Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Type
Tubing
Application
Filtration
Gauge Case Material
Glass-Filled Plastic
Series
DM-1000
Primary Scale Units
in H2O
IP/NEMA Rating
NEMA 4X
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
No
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Differential Pressure Range Value
0 to 50
Digital Differential Pressure Gauge Type
Socket Material
Glass Filled Plastic
Powered By
9V Battery or 9 to 24V DC
Case Color
Light Gray
Differential Pressure Range Units
in wc
Includes
9V Battery and Instructions
Number of Display Digits
4
Display
LCD
Agency Compliance
CE
Features
Differential and Air Velocity Measurement
Differential Gauge Connection Type
Smooth Barb
Peak Hold
Yes
Display Units
in Hg, in wc, kPa, mBar, mm Hg, mm wc, Pa, psi
Connection Location
Back
Standards
CE Certified
Wetted Materials
Plastic
Power Source
9V DC Battery; 9 to 24V DC Line-Power
Data Update Frequency
1 sec, 10 min
Number of Digits
4
Panel Mount Characteristics
(1) 5 17/32 Dia Holes on Bolt Circle
Over-Pressure Limit
100% Full Scale
Pressure Gauge Type
Includes Mounting Hardware
Languages
English
Case Shape
Round
Mounting Orientation
Upright Only
Backlit Screen
No
Housing Material
Compatible Process Media
Air, Compatible Gases
Number of Display Lines
Adjustable
Includes Batteries
Batteries Included
Current Consumption
5 mA
Ambient Operating Temperature Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Non-Sparking
Mounting Hardware Included
Flange
Low Battery Indicator
Bar Graph
Accuracy Details
+/-1% FS, +/-2% FS for Ranges 1 in w.c. and Below
Display Screen Type
LCD
Line Power Voltage
24 V DC
Battery Run Time
150 hr, 9 mo
Primary Display Range
0 to 50 in wc
Accuracy Grade
Not Graded
Auto-Shutoff
Battery Life
150 hr, 9 mo
Display Type
Operating Temperature Range
0 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 in wc
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measuring Units
Pressure Measurement - Maximum
50 in wc
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Description
Digital Low Pressure Gauge, Dial Size (In.) 5, Range 0 to 50 In WC, Connection Size 1/8" O.D. Smooth Barb, Connection Location Back, Accuracy (%) +/-1, Socket Material Glass Filled Plastic, Case Material Glass Filled Plastic, Case Color Light Grey, Display 4 Digit LCD, Display Units in H2O, FPM, m/s, CFM, Cubic Meters Per Hour, Resolution Dependent on Display Units Selected, Powered By 9V Battery or 9 to 24VDC, Agency Compliance CE, Features Differential and Air Velocity Measurement, Series DM