  • Zoro # G712007639
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-5000-A-M12-R/COC
Zoro #
G712007639
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 in
Nominal Dial Size
3 in
Case Depth
1.73 in
Case Diameter
2.97 in
Cable Length
6.5 ft
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Commercial, Industrial
Gauge Case Material
ABS Plastic
Series
MG-MD
IP/NEMA Rating
NEMA 4X
Hazardous Location Rating
No
Panel-Mountable
No
Case Color
Black
Sensor Type
Diaphragm
Primary Display Range
0 to 5,000 psi
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Data Update Frequency
1 sec
Compatible Process Media
Gas, Liquid
Includes Rubber Boot
Yes
Includes
6 ft Cable
Response Time
Less Than 1 ms
Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Accuracy Grade
Grade 3A
Current Output
4 to 20 mA
Primary Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Display Range
0 to 5,000 psi
Loop Power
4-20 mA
Peak Hold
Yes
Case Shape
Round
Number of Display Digits
4
Backlit Screen
Includes Calibration Certificate
Process Connection Gender
Male
Standards
CE, ISO 9001, RoHS
Number of Digits
4
Sensor Material
316L Stainless Steel
Socket Material
304L Stainless Steel
Auto-Shutoff
Display Screen Type
LCD
Accuracy Grade Gauge Type
Process
Pressure Range Type
Pressure
Power Source
8-30 VDC
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Memory Features
Peak Pressure Reading
Ambient Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Display Type
LCD
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Pressure Measuring Units
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Maximum
5,000 psi
Pressure Measurement - Minimum
0 psi