  • Zoro # G7645333
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1 1/2 in
Process Connection Type
Tri-Clamp
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
302232SD15LXBLCYLMMYU215#&V
Zoro #
G7645333
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1 1/2 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Diameter
3.33 in
Digit Height
0.6 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Case Depth
1.72 in
Nominal Dial Size
3 in
Details
Item
Digital Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Biotechnology, Filtration, Food and Dairy, Medical Equipment, Pharmaceutical
Gauge Case Material
Stainless Steel
Series
2030
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
-30 to 0 to 15
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Blowout Safety Back
No
Number of Display Digits
5
Display Units
bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, mPa, psi
Display
LCD
Powered By
(2) AA Batteries
Features
Bar Graph Battery Display
Agency Compliance
3A
Case Color
Silver
Socket Material
Stainless Steel
Resolution
Dependent on Range
Memory Storage
min/max
Peak Hold
Yes
Includes
Alkaline Batteries
Case Material
Calibration Certificate
No
Connection Location
Standards
3-A Sanitary Standard, ASME B40.7, EN 10204: 2004
Connection Type
Diaphragm Seal Material
316L Stainless Steel
Compatible Process Media
Dairy, Food, Pharmaceutical
Backlit Screen
Yes
Pressure Gauge Type
Digital Sanitary Pressure Gauge
Includes Calibration Certificate
Memory Features
Min/Max
Sensor Material
316L Stainless Steel
Sensor Type
Diaphragm
Power Source
12 to 36V DC Line-Powered
Pressure Range Type
Compound
Bar Graph
10 Segments
Auto-Shutoff
Display Range
-15 to 0 to 15 psi, -30 to 0 in Hg, 0 to 1 bar, 0 to 1 mPa, 0 to 100 kPa, 0 to 1000 mbar, 0 to 15 psi, 0 to 30 in Hg, 0 to 400 in H2O, 0 to 60 ft H2O, 800 mm Hg
Line Power Voltage
36 V DC
Diaphragm Seal Fill
Glycerin
Includes Batteries
Batteries Included
Number of Digits
5
Case Construction
304 Stainless Steel
Non-Sparking
Low Battery Indicator
Primary Display Range
-15 to 0 to 15
Weatherproof
Display Screen Type
LCD
Temperature Error
+/-0.04% Degrees F
Process Temperature Range
-14 Degrees to 275 Degrees F
Case Finish
Electropolished/Tumbled
Primary Display Units
psi
Current Output
4 to 20 mA
Ambient Operating Temperature Range
-10 Degrees to 60 Degrees C, -14 Degrees to 140 Degrees F
Display Type
Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Pressure Measuring Units
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Process Media Temperature - Maximum
275 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Vacuum Measurement - Minimum
-15 psi
Operating Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Vacuum Measurement - Maximum
0 psi
Description
Digital Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, Gauge Case Material Stainless Steel, Process Temperature Range -14 Degrees to 275 Degrees F, Compatible Process Media Dairy, Food, Pharmaceutical, Hazardous Location Rating Not Rated, IP/NEMA Rating IP65, Socket Material Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel, Process Connection Location Bottom, Process Connection Size 1 1/2 in, Process Connection Type Tri-Clamp