  • Zoro # G300491574
Key Features
Surge (IEC 61000-4-5)
±3 kV for Power Line
Storage temperature
-40 ~ +85°C
Humidity
10 ~ 95% RH, Non-condensing
Input Range
10 ~ 30 VDC
Installation
DIN-Rail or Wall Mounting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M-7060P
Zoro #
G300491574
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Dimensions ( W x L x H)
72 mm x 123 mm x 35 mm
Details
Surge (IEC 61000-4-5)
±3 kV for Power Line
Storage temperature
-40 ~ +85°C
Humidity
10 ~ 95% RH, Non-condensing
Input Range
10 ~ 30 VDC
Installation
DIN-Rail or Wall Mounting
Interface Format
(N, 8, 1), (N, 8, 2), (E, 8, 1), (O, 8, 1)
EFT (IEC 61000-4-4)
±4 kV for Power Line
Protocol
Modbus RTU, DCON
Dual Watchdog
Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable over Modbus RTU)
System LED Indicator
Yes, 1 LED as Power/Communication Indicator
Interface
RS-485 Modbus RTU, DCON
Support Modbus and DCON Protocol
Yes
Operating temperature
-25 ~ +75°C
Consumption
1.4 W
Baud Rate
1200 ~ 115200 bps
Reverse Polarity Protection
Yes
Intra-module Isolation, Field-to-Logic
3750 VDC
ESD (IEC 61000-4-2)
±4 kV Contact for each Terminal