  • Mfr # AVLW49902D-R-24V
  • Zoro # G415820764
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Push Button Style
Extended
Action
Maintained / Momentary
Maintained Action Release
Twist
Operator Illumination
Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AVLW49902D-R-24V
Country of Origin
China
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Mushroom Head Diameter
22 mm
Size
22 mm
Details
Item
Emergency Stop Push Button
Push Button Style
Extended
Action
Maintained / Momentary
Maintained Action Release
Twist
Operator Illumination
Illuminated
Head Color
Red
Head Material
Nylon
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
NEMA 4X, IP65
IP Rating
IP65
Bezel
Octagonal Chrome Plated Locking Bezel
Contact Rating
5 mA to 10 A
Contact Form
DPST-NC
Switch Function
Pushlock Turn Reset
NEMA Rating
NEMA 4X
Lamp Voltage
24V