  • Mfr # LWE25R220PS2
  • Zoro # G911976804
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
23 mm
Rail Height
19 mm
Rail Width (mm)
23 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE25R220PS2
Base Width (mm)
23 mm
Rail Height
19 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Rail Length
220 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 640 mm Rail, Half Pitch Specification, High Accuracy Grade, To assemble with MXC12, MX12, MXG12, MXDC12, MXD12, MXDG12, MXSC12, MXS12 or MXSG12