  • Mfr # LWE25R2980HS2
  • Zoro # G711977131
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Length
2980 mm
Rail Height
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWE25R2980HS2
Rail Length
2980 mm
Rail Height
19 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Base Width (mm)
23 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 160 mm Rail, Precision Accuracy Grade, M4 mounting holes, To assemble with METC15, MET15, METG15, MEC15, ME15, MEG15, MESC15, MES15, MESG15