  • Mfr # LWE30R3000HS2
  • Zoro # G711976622
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Height
25 mm
Base Width (mm)
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LWE30R3000HS2
Rail Width (mm)
28 mm
Rail Height
25 mm
Base Width (mm)
28 mm
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
3000 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Linear Way, 640 mm Rail, High Accuracy Grade, M4 mounting holes, To assemble with METC15, MET15, METG15, MEC15, ME15, MEG15, MESC15, MES15, MESG15