  • Mfr # LWH25R240BHS2
  • Zoro # G911975937
Material
Carbon Steel
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
240 mm
Base Width (mm)
23 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LWH25R240BHS2
Mounting End Dia. (mm)
7 mm
Rail Length
240 mm
Base Width (mm)
23 mm
Rail Width (mm)
23 mm
Rail Height
22 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Roller Way, 1500 mm Rail, Half Pitch Specification, Precision Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20