  • Mfr # LWH45R1050BHS2
  • Zoro # G911975791
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Base Width (mm)
45 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Rail Length
1050 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LWH45R1050BHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width (mm)
45 mm
Rail Length
1050 mm
Rail Width (mm)
45 mm
Mounting End Dia. (mm)
14 mm
Rail Height
34 mm
Details
Material
Carbon Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Type
Linear Way, Ball Type
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 480 mm Rail, Half Pitch Specification, High Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20