  • Mfr # ME15C1SLHS2
  • Zoro # G311977197
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
57 mm
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Rail Width (mm)
15 mm
Height
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ME15C1SLHS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
57 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Height
24 mm
Width
52 mm
Details
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Carriage Type
Standard
Roller Type
Ball
Number of Mounting Holes
4
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Seals
End Seals
Bearing Material
Stainless Steel
Static Load Capacity (N)
9390 N
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 440 mm Rail, High Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC42, MLF42 or MLFG42