  • Mfr # ME45C1T1PS2
  • Zoro # G411976069
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
125 mm
Bearing Material
Carbon Steel
Seals
End Seals
Carriage Type
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ME45C1T1PS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
120 mm
Carriage Length
125 mm
Rail Width (mm)
45 mm
Width
120 mm
Height
60 mm
Details
Bearing Material
Carbon Steel
Seals
End Seals
Carriage Type
Standard
Dynamic Load Capacity (N)
61100 N
Roller Type
Ball
Number of Mounting Holes
4
Static Load Capacity (N)
60200 N
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 150 mm Rail, Precision Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC14, MLF14 or MLFG14