  • Mfr # MEC15C1HS2
  • Zoro # G411976052
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Roller Type
Ball
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Width
52 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MEC15C1HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Width
52 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Height
24 mm
Details
Roller Type
Ball
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Seals
End Seals
Carriage Type
Short
Number of Mounting Holes
2
Static Load Capacity (N)
5480 N
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Bearing Material
Carbon Steel
Dynamic Load Capacity (N)
5240 N
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 180 mm Rail, High Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC14, MLF14 or MLFG14