  • Mfr # MEC15C1SLHS2
  • Zoro # G911976088
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Width
52 mm
Rail Width (mm)
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEC15C1SLHS2
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Width
52 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Height
24 mm
Details
2
Roller Type
Ball
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Dynamic Load Capacity (N)
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Seals
End Seals
Carriage Type
Short
Bearing Material
Stainless Steel
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 660 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC15, MX15, MXG15, MXDC15, MXD15, MXDG15, MXSC15, MXS15 or MXSG15