  • Mfr # MEC15C1SLPS2
  • Zoro # G511976020
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Roller Type
Ball
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEC15C1SLPS2
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
41 mm
Height
24 mm
Width
52 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Details
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Roller Type
Ball
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Bearing Material
Stainless Steel
Static Load Capacity (N)
5480 N
Dynamic Load Capacity (N)
5240 N
Number of Mounting Holes
2
Carriage Type
Short
Seals
End Seals
Description
Stainless Steel Linear Way, 120 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT8, MHDC8, MHD8, MHDG8