  • Mfr # MEC20C1SLPS2
  • Zoro # G611976456
Carriage Width
59 mm
Carriage Length
47 mm
Dynamic Load Capacity (N)
7580 N
Static Load Capacity (N)
7340 N
Seals
End Seals
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEC20C1SLPS2
Carriage Width
59 mm
Carriage Length
47 mm
Width
59 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Height
28 mm
Details
Dynamic Load Capacity (N)
Static Load Capacity (N)
Seals
End Seals
Bearing Material
Stainless Steel
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Carriage Type
Short
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Number of Mounting Holes
2
Roller Type
Ball
Description
Stainless Steel Linear Way, 850 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MHT10, MHDC10, MHD10, MHDG10