  • Mfr # MEG15C1HS2
  • Zoro # G411976205
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
70 mm
Bearing Material
Carbon Steel
Width
52 mm
Roller Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MEG15C1HS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
52 mm
Carriage Length
70 mm
Width
52 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Height
24 mm
Details
Bearing Material
Carbon Steel
Roller Type
Ball
Seals
End Seals
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Dynamic Load Capacity (N)
9340 N
Number of Mounting Holes
4
Carriage Type
Long
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Static Load Capacity (N)
12500 N
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 160 mm Rail, Precision Accuracy Grade, Wide type, To assemble with MLFC10 or MLF10