  • Mfr # MES15C1SLHS2
  • Zoro # G411977172
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
M4
Roller Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MES15C1SLHS2
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
57 mm
Thread Length (mm)
7 mm
Height
24 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Width
34 mm
Details
Carriage Type
Standard
Roller Type
Ball
Static Load Capacity (N)
9390 N
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Dynamic Load Capacity (N)
7640 N
Seals
End Seals
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Bearing Material
Stainless Steel
Number of Mounting Holes
4
Description
Stainless Steel Miniature Linear Way, 160 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MLC15, ML15, MLG15 or MLL15