  • Mfr # MES20C1PS2
  • Zoro # G811977116
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
42 mm
Carriage Length
67 mm
Number of Mounting Holes
4
Carriage Type
Standard
Thread Size
M5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MES20C1PS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
42 mm
Carriage Length
67 mm
Thread Size
M5
Height
28 mm
Thread Length (mm)
8 mm
Width
42 mm
Rail Width (mm)
20 mm
Details
Number of Mounting Holes
4
Carriage Type
Standard
Roller Type
Ball
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Bearing Material
Carbon Steel
Static Load Capacity (N)
13400 N
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Dynamic Load Capacity (N)
11600 N
Seals
End Seals
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 240 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC25, MX25, MXG25, MXDC25, MXD25, MXDG25, MXSC25, MXS25 or MXSG25