  • Mfr # MESC15C1PS2
  • Zoro # G911975807
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
41 mm
Height
24 mm
Bearing Material
Carbon Steel
Static Load Capacity (N)
5480 N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MESC15C1PS2
Country of Origin
Japan
Dimensions
Carriage Width
34 mm
Carriage Length
41 mm
Height
24 mm
Rail Width (mm)
15 mm
Thread Length (mm)
7 mm
Width
34 mm
Thread Size
M4
Details
Bearing Material
Carbon Steel
Static Load Capacity (N)
5480 N
Roller Type
Ball
Seals
End Seals
Carriage Type
Short
Dynamic Load Capacity (N)
Number of Mounting Holes
2
Bearing Type
Linear Way, Ball Type
Temp. Range (F)
-4°F to 176°F
Description
Stainless Steel Linear Roller Way, 480 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with MXC20, MX20, MXG20, MXDC20, MXD20, MXDG20, MXSC20, MXS20 or MXSG20