  • Mfr # LRX12R400HS2/HP
  • Zoro # G511976617
Base Width (mm)
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Rail Length
400 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX12R400HS2/HP
Base Width (mm)
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Rail Length
400 mm
Rail Height
12 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 2960 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MHT30, MHTG30, MHTL30, MH30, MHG30, MHD30, MHDG30, MHDL30, MHS30, MHSG30