  • Mfr # LRX12R400PS2/HP
  • Zoro # G511976570
Base Width (mm)
12 mm
Rail Height
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Type
Linear Way, Roller Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX12R400PS2/HP
Base Width (mm)
12 mm
Rail Height
12 mm
Rail Width (mm)
12 mm
Mounting End Dia. (mm)
3.5 mm
Rail Length
400 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Way, 480 mm Rail, Precision Accuracy Grade, To assemble with MHT30, MHTG30, MHTL30, MH30, MHG30, MHD30, MHDG30, MHDL30, MHS30, MHSG30