  • Mfr # LRX35R640HS2
  • Zoro # G711975694
Base Width (mm)
34 mm
Type
Linear Way, Roller Type
Rail Width (mm)
34 mm
Rail Height
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX35R640HS2
Base Width (mm)
34 mm
Rail Width (mm)
34 mm
Rail Height
32 mm
Mounting End Dia. (mm)
9 mm
Rail Length
640 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Linear Way, 1640 mm Rail, High Accuracy Grade, To assemble with METC30, MET30, METG30, MEC30, ME30, MEG30, MESC30, MES30, MESG30