  • Mfr # LRX55R3000HS2/HP
  • Zoro # G711976875
Rail Width (mm)
53 mm
Rail Length
3000 mm
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Type
Linear Way, Roller Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LRX55R3000HS2/HP
Rail Width (mm)
53 mm
Rail Length
3000 mm
Mounting End Dia. (mm)
16 mm
Base Width (mm)
53 mm
Rail Height
43 mm
Details
Material
Carbon Steel
Type
Linear Way, Roller Type
Temp. Range (F)
-4°F to 248°F
Description
Stainless Steel Linear Way, 340 mm Rail, High Accuracy Grade, M4 mounting holes, To assemble with METC15, MET15, METG15, MEC15, ME15, MEG15, MESC15, MES15, MESG15