  • Mfr # IR40X45X20-XL
  • Zoro # G1184407
/ea
Key Features
Bore Dia. (mm)
40 mm
Width (mm)
20 mm
Outside Dia. (mm)
45 mm
Ring Material
Alloy Steel
Minimum Temperature
-30 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IR40X45X20-XL
Country of Origin
Slovakia
Dimensions
Bore Dia. (mm)
40 mm
Width (mm)
20 mm
Outside Dia. (mm)
45 mm
Bore Diameter
40 mm
Overall Width
20 mm
Bore Diameter Tolerance
+0/-0.009 mm
Outside Diameter
45 mm
Details
Item
Inner Ring
Ring Material
Alloy Steel
Minimum Temperature
-30 Degrees C
Maximum Temperature
120 Degrees C
Lubrication Openings
None
System of Measurement
Metric
Ring Material Grade
52100
Description
Inner Ring, Bore Diameter 40 mm, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -30 Degrees C, Outside Diameter 45 mm, Overall Width 20 mm, Ring Material Alloy Steel, System of Measurement Metric, Bore Diameter Tolerance +0/-0.009 mm, Lubrication Openings None, Ring Material Grade 52100