  • Mfr # 2475N7.5-P-230-1
  • Zoro # G0694197
/ea
Key Features
Tank Size
80 gal.
Phase
Single
HP
7-1/2
Voltage
230
Tank Type
Vertical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2475N7.5-P-230-1
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size
80 gal.
Overall Height
70.12 in
Overall Length
38.12 in
Overall Width
24 in
Tank Size - Air Compressor
Air Tank Size
Inlet Size
3/4 in
Outlet Size
3/4 in
Details
Phase
Single
HP
7-1/2
Voltage
230
Tank Type
Vertical
Max. Pressure
175 psi
Includes
Compressor Type
Tank Mounted
Free Air CFM @ Max. Pressure
24
Lubrication Type
Splash Lubricated
Motor Type
Open Dripproof
Compressor Package Type
Fully Packaged
Standards
ASME Approved, California Code, CSA
dBA @ 3 Feet
85.0
Input Voltage - Air Compressor
240V AC
HP - Air Compressor
7.5 hp
ASME Tank
Yes
Max. Pressure - Air Compressor
175 psi
Number of Stages - Air Compressor
2
Style - Air Compressor
Simplex
Finish
Powder Coated
Pump Oil Capacity
41.6 fl oz
Cylinder Material
Cast Iron
Tank Style - Air Compressor
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
Phase - Electrical
1
Number of Stages
2
Control
Pressure Switch
On Pressure Switch Setting
135 psi
Item - Air Compressor
Stationary Air Compressor
Pump RPM
1,500
Pump Location - Air Compressor
Tank Mounted
Hz
60
Enclosure
NEMA 1
Off Pressure Switch Setting
175 psi
(F)NPT Outlet
Item
Electric Air Compressor
Lubrication Type - Air compressor
Splash Lubricated
Amps
32.0
Pump Type
Reciprocating
Duty Cycle
Continuous
Pump Location
Top Mount
Outlet Gender
Female
Life Expectancy
15,000 hr
Enclosure Rating
NEMA 1
Enclosure Type
Open Dripproof
Input Voltage
230V AC
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
24 cfm
Frequency
60 Hz
Current Rating
32.0 A
Outlet Type
NPT
Control Type
Pressure Switch
Maximum Operating Pressure
175 psi
Air Tank Style
Sound Level
85 dBA
Pump Style
Simplex
Output Power
7.5 hp
Maximum Speed
1,500 RPM
Type
Fully Packaged, Splash Lubricated
Description
Performance and Output:
  • Air Delivery: Produces a consistent 24.0 CFM at 175 psi, capable of powering multiple high-demand pneumatic tools simultaneously.
  • Motor: Industrial-grade 7.5 HP motor configured for 230V single-phase power, allowing for high-capacity performance in facilities without three-phase electrical service.
  • Operating Pressure: Factory-set pressure switch with an "on" setting of 135 psi and an "off" setting of 175 psi. Features: