  • Mfr # 2545K10-V-460/3
  • Zoro # G0989484
/ea
Key Features
Tank Size
120 gal.
Phase
Three
HP
10
Voltage
460V
Tank Type
Vertical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2545K10-V-460/3
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size
120 gal.
Overall Height
82 in
Overall Length
38.25 in
Tank Size - Air Compressor
Overall Width
32 in
Air Tank Size
Inlet Size
1 in
Outlet Size
1 in
Details
Phase
Three
HP
10
Voltage
460V
Tank Type
Vertical
Max. Pressure
175 psig
Includes
Manual Drain Valve, Motor Starter, Oil Sight Glass, Pressure Gauge, Pressure Safety Valve
Compressor Type
Tank Mounted
Free Air CFM @ Max. Pressure
35
Lubrication Type
Splash Lubricated
Motor Type
Open Dripproof
Compressor Package Type
Base Model
Standards
ASME Approved, California Code, CSA
Tank Style - Air Compressor
Item
Electric Air Compressor
ASME Tank
Yes
Cylinder Material
Cast Iron
Hz
60
HP - Air Compressor
10.0 hp
Finish
Powder Coated
Pump Oil Capacity
2.3 qt
Item - Air Compressor
Stationary Air Compressor
Phase - Electrical
3
Enclosure
NEMA 1
Input Voltage - Air Compressor
480V AC
Number of Stages
2
Pump RPM
1,050
Lubrication Type - Air compressor
Splash Lubricated
Style - Air Compressor
Simplex
Control
Pressure Switch
(F)NPT Outlet
1 in
Amps
13.3
dBA @ 3 Feet
83.0
Off Pressure Switch Setting
175 psi
Max. Pressure - Air Compressor
175 psi
Number of Stages - Air Compressor
2
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
On Pressure Switch Setting
135 psi
Pump Location - Air Compressor
Tank Mounted
Duty Cycle
Continuous
Pump Type
Reciprocating
Frequency
60 Hz
Air Tank Style
Sound Level
83 dBA
Output Power
10 hp
Maximum Operating Pressure
175 psi
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
35 cfm
Enclosure Rating
NEMA 1
Outlet Type
NPT
Control Type
Pressure Switch
Input Voltage
480V AC
Current Rating
13.3 A
Enclosure Type
Open Dripproof
Outlet Gender
Female
Pump Style
Simplex
Life Expectancy
15,000 hr
Pump Location
Top Mount
Maximum Speed
1,050 RPM
Type
30, Two Stage
Description
Performance and Capacity:
  • Air Delivery: Delivers a consistent 35.0 CFM at 175 psi, capable of powering high-demand pneumatic tools and production equipment.
  • Operating Range: Controlled by a pressure switch with a factory-set 135 psi "on" and 175 psi "off" setting.