  • Mfr # UP6-5TAS-150/80-460-3
  • Zoro # G1692442
/ea
See details
Key Features
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
5.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
460V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UP6-5TAS-150/80-460-3
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size - Air Compressor
80 gal
Overall Depth
29 in
Overall Length
71 in
Tank Size
80 gal.
Overall Height
57 in
Outlet Size
3/4 in
Air Tank Size
Details
Item - Air Compressor
Rotary Screw Air Compressor
Air Dryer Included
Yes
HP - Air Compressor
5.0 hp
Phase - Electrical
3
Input Voltage - Air Compressor
460V AC
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
(F)NPT Outlet
3/4 in
Max. Pressure - Air Compressor
150 psi
Tank Style - Air Compressor
Horizontal
Voltage
460
Free Air CFM @ Max. Pressure
12.9
HP
5
Duty
Continuous
Ambient Temp. Range
36 Degrees to 105 Degrees F
Phase
Three
dBA @ 3 Feet
65
Item
Rotary Screw Air Compressor w/Air Dryer
Motor RPM
3,510 RPM
Full Load Amps
6.7
Refrigerant
R-134a
Max. Pressure
150 psi
Tank Type
Horizontal
ASME Tank
Standards
ASME Approved
Duty Cycle
Continuous
Outlet Gender
Female
Maximum Speed
3,510 RPM
Enclosure Type
Totally Enclosed
Outlet Type
NPT
Series
UP6 TAS
Maximum Operating Pressure
145 psi
Pump Type
Rotary Screw
Control Type
Automatic On/Off
Air Tank Style
Frequency
60 Hz
Output Power
5 hp
Lubrication Type
Synthetic Oil
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
16 cfm
Sound Level
65 dBA
Current Rating
6.7 A
Input Voltage
460V AC
Description
Rotary Screw Air Compressor w/Air Dryer, Air Tank Style Horizontal, Output Power 5 hp, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 16 cfm, Maximum Operating Pressure 145 psi, Air Tank Size 80 gal, Phase Three, Input Voltage 460V AC, Air Dryer Included Yes, Pump Type Rotary Screw, Lubrication Type Synthetic Oil, Current Rating 6.7 A, Frequency 60 Hz, Maximum Speed 3,510 RPM, Duty Cycle Continuous, Sound Level 65 dBA, Enclosure Type Totally Enclosed