  • Mfr # WS5.5S-A145-E120H-230-3-60
  • Zoro # G509197567
/ea
Key Features
Phase
3 Phase
Series
W Series
Lubrication Type
Oil Free
Number of Pumps
1
Drain Type
Manual
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WS5.5S-A145-E120H-230-3-60
Dimensions
Air Tank Size
120 gal
Outlet Size
3/4 in
Details
Item
Scroll Compressor
Phase
3 Phase
Series
W Series
Lubrication Type
Oil Free
Number of Pumps
1
Drain Type
Manual
Output Power
7 1/2 hp
Pump Type
Scroll
Maximum Operating Pressure
145 psig
Outlet Gender
Female
Number of Stages
Current Rating
17.3 A
Input Voltage
230V AC
Sound Level
69 dB
Insulation Class
F
Enclosure Type
Totally Enclosed Fan-Cooled
Air Tank Style
Horizontal
Speed Type
Fixed
Free Air Flow Rate @ 100 psi
22.3 cfm
Duty Cycle
Continuous
Frequency
60 Hz