  • Mfr # GI1/2S2.25-BPL5
  • Zoro # G3095242
/ea
Key Features
Finish
Matte Textured
Knob Type
Pull Knob
Material
Polypropylene
Style
Short Tip
Thread Size
3/8-16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GI1/2S2.25-BPL5
Country of Origin
Costa Rica
Dimensions
Thread Size
3/8-16
Overall Length
4.27 in
Tip Dia.
1/2"
Tip Length
0.560"
Pin Dia.
1/2"
Barrel Height
2.25"
Overall Height
4.25
Flange Thickness
1 in
Body Diameter
0.5 in
Handle Diameter
1 41/64 in
Drive Size
3/8
Ring Diameter
0.4 in
Body Length
1.79 in
Thread Length
0.375 in
Handle Length
1.16 in
Flange Diameter
0.615 in
Plunger Width
0.5 in
Details
Finish
Matte Textured
Knob Type
Pull Knob
Material
Polypropylene
Style
Short Tip
Item
Weld Mount Retractable Spring Plunger
Includes
Weld On Barrel
Handle Material
Handle Type
Plunger Material
Steel
Measurement System
Inch
Body Material Grade
Body Finish
Zinc
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Thread Pitch
0.063 in
Plunger Finish
Zinc-Plated
Plunger Material Grade
Ungraded
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Not Included
Plunger Projection
0.55 in
Body Material
Steel
Handle Color
Black
Nose Shape
Short
Description
Weld Mount Retractable Spring Plunger, Thread Size 3/8-16, Thread Length 0.375 in, Nose Shape Short, Plunger Material Steel, Plunger Projection 0.55 in, Mounting Type Not Applicable, Body Length 1.79 in, Final Nose Force Not Applicable, Flange Thickness 1 in, Initial Nose Force Not Applicable, Overall Length 4.27 in, Plunger Width 0.5 in, Thread Pitch 0.063 in, Handle Type Pull Knob, Body Finish Zinc, Body Material Steel, Handle Color Black, Handle Material Polypropylene