  • Mfr # 2124-E0425
  • Zoro # G7229323
Key Features
Measuring Range (In.)
.35-.425 in
Material
Stainless Steel
Graduations
0.00005 in /0.001mm
Length (In.)
6.000
Includes
Setting Ring, Extension Rod
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2124-E0425
Country of Origin
China
Dimensions
Length (In.)
6.000
Probe Depth (In.)
2.00
Dimension Type
Inch
Details
Item
Bore Gauge without Digital Indicator
Measuring Range (In.)
.35-.425 in
Material
Stainless Steel
Graduations
0.00005 in /0.001mm
Includes
Setting Ring, Extension Rod
Number of Pieces
3
Number of Leaves
Measuring Range (In./mm)
0.350 to 0.425
Features
Pistol Grip, 3-Point
Finish
Unfinished
Contact Style
3 Point
Minimum Measurement - Inch
0.3500 in
Actuation Type
Pistol Grip
Accuracy
Contact Point Material
Steel
Includes Indicator
No
Range
0.350 in to 0.425 in
Maximum Measurement - Inch
0.4250 in
Operation Type
Digital
Resolution
SPC Output
No
Repeatability
0.0001 in
Actuation Style
Pistol Grip
Series
Inches Measured - Minimum
0.35 in
Requires Indicator
Yes
Display Type
Digital Indicator
Inches Measured - Maximum
0.425 in
Description
Bore Gauge without Digital Indicator, Range 0.350 in to 0.425 in, Resolution 0.00005 in, SPC Output No, Data Output Type Not Applicable, Actuation Type Pistol Grip, Contact Style 3 Point, Dimension Type Inch, Includes Indicator No, Maximum Measurement - Inch 0.4250 in, Minimum Measurement - Inch 0.3500 in, Operation Type Digital, Requires Indicator Yes, Accuracy +/-0.00016 in, Contact Point Material Steel, Display Type Digital Indicator, Includes Setting Ring, Extension Rod