  • Mfr # 2124-E065
  • Zoro # G7229350
Key Features
Measuring Range (In.)
.5-.65 in
Material
Carbide
Graduations
0.00005 in /0.001mm
Length (In.)
6.600
Includes
Setting Ring, Extension Rod
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2124-E065
Country of Origin
China
Dimensions
Length (In.)
6.600
Probe Depth (In.)
2.6
Dimension Type
Inch
Details
Item
Bore Gauge without Digital Indicator
Measuring Range (In.)
.5-.65 in
Material
Carbide
Graduations
0.00005 in /0.001mm
Includes
Setting Ring, Extension Rod
Number of Pieces
3
Finish
Unfinished
Measuring Range (In./mm)
0.500 to 0.650
Number of Leaves
Features
Pistol Grip, 3-Point
Accuracy
+/-0.00016 in
Contact Point Material
Contact Style
3 Point
Resolution
0.00005 in
Operation Type
Digital
SPC Output
No
Actuation Type
Pistol Grip
Includes Indicator
No
Maximum Measurement - Inch
0.6500 in
Minimum Measurement - Inch
0.5000 in
Range
0.500 in to 0.650 in
Repeatability
0.0001 in
Requires Indicator
Yes
Actuation Style
Pistol Grip
Display Type
Digital Indicator
Inches Measured - Maximum
0.65 in
Inches Measured - Minimum
0.5 in