  • Mfr # 3506-900E
  • Zoro # G6262039
Key Features
Resolution
0.0001"/0.001mm
Operation
Electronic
Features
Interchangeable Anvils, Carbide Measuring Faces, Automatic Power Off
Includes
(1) Battery (R44/LR44), Setting Standards
Spindle
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3506-900E
Dimensions
Spindle Size
0.315 in
Anvil Size
0.315 in
Spindle Diameter
0.315 in
Dimension Type
Inch/Metric
Battery Size
LR44, SR44
Spindle Diameter1
0.315 in
Jaw Depth
18.74 in
Details
Item
Electronic Outside Micrometer
Resolution
0.0001"/0.001mm
Range
32 to 36"
Operation
Electronic
Features
Includes
Spindle
Flat
Anvil
Interchangeable
Thimble
Ratchet
Lock Nut Type
Lock Nut
SPC Output
Yes
Long Form Calibration Certificate
No
Rotating Spindle (Yes/No)
Yes
Anvil Material
Carbide
IP Rating
IP65
Spindle Material
Carbide
Minimum Measurement - mm
800 mm
Maximum Measurement - Inch
36 in
Minimum Measurement - Inch
32 in
Data Output Type
Cabled, Wireless
Maximum Measurement - mm
900 mm