  • Mfr # 1151-300AE
  • Zoro # G0134441
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mechanism
Electronic
Construction
Steel
Display
LCD
Range
0 in to 12 in/0 to 300 mm
Resolution
0.0005 in; 0.01 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1151-300AE
Country of Origin
China
Dimensions
Dimension Type
Inch/Metric
Height Measurement Type
1D
Details
Item
Digital Height Gauge
Mechanism
Electronic
Construction
Steel
Display
LCD
Range
0 in to 12 in/0 to 300 mm
Resolution
0.0005 in; 0.01 mm
Includes
Carbide Tipped Scriber, Data Output Option, Driving Wheel, Dust Cover
Battery
CR2032
Base
Accuracy
+/-0.0012 in
Counter Type
Features
Computer Aided Accuracy; Display Sold Separate
Includes Battery
Yes
Includes Case
Yes
Operation Type
Digital
Base Material
Long Form Calibration Certificate
No
Minimum Measurement - Inch
0 in
Maximum Measurement - Inch
12 in
Travel Type
Manual with Feed Wheel
Beam Style
Double-Pole
Maximum Measurement - mm
300 mm
Minimum Measurement - mm
0 mm
IP Rating
Not Rated
Functions
Automatic Power Off, Hold, Inch/Metric Conversion, Power On/Off, Preset, Zero Set
Includes Display
Number of Measurements
1
Power Source
Cordless
Series
Insize 1151
SPC Output
Display Type
Data Output Type
Cabled, Wireless
Millimeters Measured - Maximum
300 mm
Inches Measured - Minimum
0 in
Inches Measured - Maximum
12 in
Includes Fine Adjustment
No
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Description
The InSize 1151-300 Height Gage is the perfect tool for measuring objects of different heights. This height gauge is accurate to +/- 0.0012 in., making it an ideal choice for quality control applications. The manual feed wheel allows you to adjust the gage easily, while the display sold separately provides greater flexibility. With a minimum measurement of 0 in and maximum measurement of 12 in, this digital height gauge is suitable for all types of work around the home or workplace. If you are looking for a quality height gage that will meet your needs, choose the InSize 1151-300 Height Gage.