  • Mfr # ISL-B5-550
  • Zoro # G0134335
/ea
Free Shipping & Returns
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
22/550
Resolution (In./mm)
0.0002/0.01
Overall Length (In./mm)
Accuracy (In/mm)
+/-(197+5L) microinch
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ISL-B5-550
Dimensions
Overall Length (In./mm)
Beam Length (In./mm)
Beam Thickness (In/mm)
Beam Thickness
2.63 in
Overall Length
28 1/16 in
Beam Length
28.06 in
Included Signal Cable Length
140 in
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
Resolution (In./mm)
Accuracy (In/mm)
+/-(197+5L) microinch
Includes
Anti-Dust Cover, L Shape Support, Mounting Accessories, Plain Base
Functions
Suitable for Milling Machines, XY Tables, Jigs
For Use With
Jigs, Milling Machines, XY Tables
Minimum Measurement - Inch
0 in
Resolution
0.0002 in
Maximum Measurement - mm
550 mm
Effective Range
22 in/550 mm
Maximum Measurement - Inch
22 in
Minimum Measurement - mm
0 mm
Millimeters Measured - Maximum
550 mm
Inches Measured - Maximum
22 in
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Inches Measured - Minimum
0 in
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.0002 in, Accuracy +/-(197+5L)micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 22 in/550 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 22 in, Maximum Measurement - mm 550 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C