  • Mfr # ISL-B5-1800
  • Zoro # G0134353
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
10/250
Resolution (In./mm)
0.0002/0.01
Overall Length (In./mm)
Beam Length (In./mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ISL-B5-1800
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length (In./mm)
Beam Length (In./mm)
Beam Thickness (In/mm)
Included Signal Cable Length
400 in
Overall Length
78 27/32 in
Beam Thickness
2.63 in
Beam Length
78.85 in
Details
Item
Linear DRO Scale
Type
ISL-B5 Series Linear DRO Scale
Range (In./mm)
Resolution (In./mm)
Includes
Anti-Dust Cover, L Shape Support, Mounting Accessories, Plain Base
Functions
Suitable for Milling Machines, XY Tables, Jigs
Accuracy (In/mm)
+/-(197+5L) microinch
For Use With
Jigs, Milling Machines, XY Tables
Maximum Measurement - mm
1,800 mm
Maximum Measurement - Inch
72 in
IP Rating
IP54
Maximum Response Speed
60m/min
Minimum Operating Temperature - F
14 Degrees F
Maximum Operating Temperature - C
70 Degrees C
Includes Signal Cable
Yes
Accuracy
+/-(197+5L)micron in
Detection Type
TTL
Data Output Type
Cabled
Resolution
0.0002 in
Effective Range
72 in/1800 mm
Maximum Operating Temperature - F
158 Degrees F
Operating Temperature Range
-10 Degrees to 70 Degrees C, 14 Degrees to 158 Degrees F
Minimum Measurement - Inch
0 in
Encoder Body Style
Standard
Minimum Measurement - mm
0 mm
Minimum Operating Temperature - C
-10 Degrees C
Inches Measured - Minimum
0 in
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Millimeters Measured - Maximum
1,800 mm
Millimeters Measured - Minimum
0 mm
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Inches Measured - Maximum
72 in
Description
Linear DRO Scale, Resolution 0.0002 in, Accuracy +/-(197+5L)micron in, IP Rating IP54, Data Output Type Cabled, Detection Type TTL, Effective Range 72 in/1800 mm, Encoder Body Style Standard, Maximum Measurement - Inch 72 in, Maximum Measurement - mm 1,800 mm, Maximum Operating Temperature - C 70 Degrees C, Maximum Operating Temperature - F 158 Degrees F, Minimum Measurement - Inch 0 in, Minimum Measurement - mm 0 mm, Minimum Operating Temperature - C -10 Degrees C