  • Mfr # GRJ1860-74C
  • Zoro # G0190050
/ea
Key Features
Color
Chrome
Overall Width
60 in
Overall Height
74 in
Assembled/Unassembled
Unassembled
Shelving Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GRJ1860-74C
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
60 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
74 in
Details
Item
Metal Shelving
Color
Chrome
Assembled/Unassembled
Unassembled
Shelving Material
Steel
Shelf Capacity
600 lb
Finish
Number of Shelves
4
Shelving Frame Material
Shelving Gauge
10
No. of Shelves
4
Shelving Type
Freestanding
Shelving Style
Open
Material
Stainless Steel
Item - Shelving
Metal Shelving
Shelf Adjustment Type
Split Sleeve
Whole Unit Load Capacity
2,000 lb
Recommended Environments
Dry
Shelf Configuration
Starter
Load Capacity per Shelf
500 lb
Description
Metal Shelving, Chrome Color, Chrome, Load Capacity per Shelf 500 lb, Material Stainless Steel, Overall Depth 18 in, Overall Height 74 in, Overall Width 60 in, Dry Recommended Environments, 2,000 lb, Shelving Gauge 10, Shelf Configuration Starter, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Number of Shelves 4