  • Mfr # K581-42DP-C-14P
  • Zoro # G101848669
/ea
See details
Key Features
Width
42
Height
29.5
Finish
Espresso
Material
Wood
Depth
42
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K581-42DP-C-14P
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
Height
29.5
Depth
Details
Finish
Espresso
Material
Wood
Includes
1 Table and 2 chairs
Chair Weight Capacity
250 Pounds
Weight
96.9
Color
Assembly Required
Yes
Description
  • •Set includes drop leaf dining table and 2 dining chairs
  • •Made of solid hardwood
  • •Table dimensions: 42 in. W x 42 in. D x 29.5 in. H
  • •9 in. drop leaf on each side with a 24 in. x 42 in. center section
  • •Pedestal base with 4 feet for maximum support
  • •Chair dimensions: 21.26 in. W x 21.9 in. D x 39.17 in. H
  • •Seat dimensions: 18 in. H x 21.26 in. W x 21.06 in. D