  • Mfr # K01-42DP-C46-265P
  • Zoro # G801848686
/ea
See details
Key Features
Width
42
Height
29.5
Finish
Natural table/black chairs
Assembly Required
Yes
Includes
1 Table and 2 chairs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K01-42DP-C46-265P
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
42
Height
29.5
Depth
Details
Finish
Natural table/black chairs
Assembly Required
Yes
Includes
1 Table and 2 chairs
Chair Weight Capacity
250 Pounds
Color
Weight
94.7
Material
Wood
Description
  • •Set includes drop leaf dining table and 2 dining chairs
  • •Made of solid hardwood
  • •Table dimensions: 42 in. W x 42 in. D x 29.5 in. H
  • •9 in. drop leaf on each side with a 24 in. x 42 in. center section
  • •Pedestal base with 4 feet for maximum support
  • •Chair dimensions: 18.31 in. W x 21.26 in. D x 39.17 in. H
  • •Seat dimensions: 17.7 in. H x 18.31 in. W x 16.34 in. D