  • Mfr # K02-42DP-C08-61-4
  • Zoro # G701858259
/ea
Key Features
Width
42
Height
29.5
Finish
White and natural table/white chairs
Material
Wood
Weight
132.1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K02-42DP-C08-61-4
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
42
Height
29.5
Depth
Details
Finish
Material
Wood
Weight
132.1
Assembly Required
Yes
Chair Weight Capacity
250 Pounds
Includes
1 Table and 4 chairs
Color
Description
  • •Set includes drop leaf dining table and 4 dining chairs
  • •Made of solid hardwood
  • •Table dimensions: 42 in. W x 42 in. D x 29.5 in. H
  • •9 in. drop leaf on each side with a 24 in. x 42 in. center section
  • •Pedestal base with 4 feet for maximum support
  • •Chair dimensions: 18.9 in. W x 20.67 in. D x 36.02 in. H
  • •Seat dimensions: 18 in. H x 18.3 in. W x 15.55 in. D