  • Mfr # K45-36RXT-27-S6132-2
  • Zoro # G7870518
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Round
Width
36 in
Length
48 in
Height
36.1 in
Tabletop Material
Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K45-36RXT-27-S6132-2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36 in
Length
48 in
Height
36.1 in
Overall Width
36.1
Overall Length
36
Overall Height
48
Size
3 Piece Set
Details
Item
36 in Rd Extension Dining Table,2 X-Back Counter Ht Stools,Hickory/Coal
Shape
Round
Tabletop Material
Wood
Tabletop Color
Hickory/Washed Coal
Color
Hickory/Washed coal
Weight
116.1
Material
Hardwood
Description
  • •Table dimensions: 36"W x 48"D x 36.1"H
  • •Stool dimensions: 17.72"W x 20.37"D x 39.96"H
  • •Seat dimensions: 24.02"W x 17.72"D x 14.96"H
  • •Made of solid wood with a butcher block top design
  • •Includes 1 dining table and 2 stools
  • •Pedestal base with four feet for maximum support
  • •Distance from top to bottom of apron is 2.5"