  • Mfr # B309XS3-100K
  • Zoro # G305379020
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Material
Brass
Application
Blowing away dust, metal chips, wood chips
Color
Silver / Golden
Pressure Range
30 to 150 psi
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B309XS3-100K
Country of Origin
China
Details
Body Material
Brass
Application
Color
Silver / Golden
Pressure Range
30 to 150 psi
Item
Air Blow Gun
Features
Outlet Connection Type
1/8" NPTS
Flow Rate
20 CFM @ 100 psi
Inlet Connection
1/4"FPT
Max. Operating Pressure
175 psi
Tip Material
Tip
Safety Brass tip 3"Long 1/8"MPT (BXS03)
Description
Interstate Pneumatics Safety Blowgun features a 3" long tip that reduces the pressure from a maximum of 150PSI to an outlet pressure of 30 PSI at the nozzle. The tip also includes a safety by-pass which prevents excess pressure built up in the gun if the nozzle becomes clogged or dead ended. Bottom area of blowgun is recessed to perfectly fit the user finger allowing a firm yet relaxed grip. Applications includes blowing away dust, metal chips, wood chips etc. Interstate Pneumatic safety series blow guns comply with OSHA 1910 . 2426 and 1910.95 by using a tip that reduces the pressure from a maximum of 150 psi to an outlet pressure of 30 psi at the nozzle. The tip also includes a safety by-pass which prevents excessive pressure build up in the gun if the nozzle becomes clogged or dead ended.