  • Mfr # VIS-P5TXIR28NH
  • Zoro # G501253537
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
3 45/64 in
Width
4 13/32 in
Length
HD Resolution
5 MP
Depth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VIS-P5TXIR28NH
Country of Origin
China
Dimensions
Height
Width
Length
Depth
Focal Length
2.80 mm
IR Illuminator Wavelength
850 nm
Overall Height
3 3/4 in
Maximum Focal Length
2.8 mm
Minimum Focal Length
2.8 mm
Overall Diameter
4 3/8 in
Details
Item
IP Camera
HD Resolution
5 MP
Power Supply
Not Included
Camera Design
Turret
Luminance Factor
0.003 lux
Standards
CE, EN, FCC, UL listed
Mount
Ceiling, Surface, Wall
Detection Range
0 to 206 ft
Power Required
12V DC, PoE
Illumination
1 IR LED @ 98 ft
Camera Type
Color
Power Consumption
5.5 W
Min. Light Level
0 lux (IR On), 0.003 lux (IR Off)
Connector Type
RJ45
Scanning
Progressive
Includes
Mounting Hardware, Water Proof Kit
Pixels
2880 x 1620
For Use With
Network Video Recorders
IP Rating
IP67
Indoor / Outdoor
Indoor/Outdoor
Day/Night Capable
Day/Night
Camera Body Color
White
Features
Smart IRS, Starlight Illumination
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 140 Degrees F
Lens
Fixed
Resolution
Minimum Light Level
0 lux
Maximum Viewing Angle
146.5 Degrees
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Body Color
White
S/N Ratio
56dB
Night Capable
Day and Night
Output Type
No Outputs Included
Includes Power Supply
No
Minimum Viewing Angle
44.1 Degrees
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Resistance Properties
Weatherproof
Maximum Detection Distance
98 ft
Lens Type
Fixed
Color Display
Color
Input Type
No Inputs Included
Image Sensor
1/2.7 CMOS
Operating Voltage
12V DC
Voltage
12V DC
Description
IP Camera, Camera Design Turret, Lens Type Fixed, Maximum Focal Length 2.8 mm, Resolution 5MP, Compatible Connector RJ45, Maximum Viewing Angle 146.5 Degrees , Minimum Viewing Angle 44.1 Degrees , Minimum Focal Length 2.8 mm, Maximum Detection Distance 98 ft, Image Sensor 1/2.7 CMOS, Body Color White, Color Display Color, Features Smart IRS, Starlight Illumination, For Use With Network Video Recorders, Includes Mounting Hardware, Water Proof Kit, Includes Power Supply No