  • Mfr # PAR-P8DRIR28-LC
  • Zoro # G201253554
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
3 35/64 in
Width
4 19/32 in
Length
Connector Type
RJ45
Camera Body Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PAR-P8DRIR28-LC
Country of Origin
China
Dimensions
Height
Width
Length
Diameter
Depth
Focal Length
2.80 mm
IR Illuminator Wavelength
850 nm
Overall Diameter
4 3/4 in
Overall Height
3 1/2 in
Maximum Focal Length
2.8 mm
Minimum Focal Length
2.8 mm
Details
Item
IP Camera
Connector Type
RJ45
Power Consumption
7 W
For Use With
Network Video Recorders
Features
Free Central Management Software, SD Card Slot
Camera Type
Color
Luminance Factor
0.11 lux @F2.0
Indoor / Outdoor
Indoor/Outdoor
Pixels
2592 x 1944
Illumination
1(Array LED 28 mil) @100ft
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 140 Degrees F
Scanning
Progressive
Includes
Camera Design
Dome
IP Rating
IP67
Line Resolution
8 MP
Mount
Ceiling, Wall
Standards
CE, FCC, ONVIF
Day/Night Capable
Day/Night
Power Required
12V DC, PoE
Min. Light Level
0 lux with IR, 0.11 lux @F2.2, AGC On
Power Supply
Not included
HD Resolution
Detection Range
0 to 100 ft
Body Color
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Includes Power Supply
No
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Light Level
0.11 lux
Input Type
No Inputs Included
Maximum Viewing Angle
120 Degrees
Minimum Viewing Angle
53 Degrees
Lens Type
Fixed
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Maximum Detection Distance
98 ft
Image Sensor
1/2.8 CMOS
Night Capable
Day and Night
Output Type
No Outputs Included
Resistance Properties
Weatherproof
Color Display
Color
Resolution
8MP
Operating Voltage
12V DC
Voltage
12V DC
Description
IP Camera, Camera Design Dome, Lens Type Fixed, Maximum Focal Length 2.8 mm, Resolution 8MP, Compatible Connector RJ45, Maximum Viewing Angle 120 Degrees , Minimum Viewing Angle 53 Degrees , Minimum Focal Length 2.8 mm, Maximum Detection Distance 98 ft, Image Sensor 1/2.8 CMOS, Body Color White, Color Display Color, Features Free Central Management Software, SD Card Slot, For Use With Network Video Recorders