  • Mfr # IPS-DCR18-18-1UL
  • Zoro # G5126919
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Beige
Output Voltage
12V DC @ 18A
Input Voltage
110V AC
Overall Height
10 5/8 in
Material
Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IPS-DCR18-18-1UL
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
10 5/8 in
Width
8 1/2 in
Depth
8 1/2 in
Length
Height
4 in
Overall Width
3 7/8 in
Overall Depth
8 in
Details
Item
Power Supply
Color
Beige
Output Voltage
12V DC @ 18A
Input Voltage
110V AC
Material
Metal
VA Rating
216 VA
Body Material
Characteristics
(18) Channel
Includes
3A Glass Fuses
Features
Locking Metal Cabinet
Standards
UL Listed
Number of Channels
18
Input Type
No Inputs Included
Maximum Output Voltage
12V DC
Maximum Input Voltage
110V AC
Output Type
No Outputs Included
Description
Power Supply, Number of Channels 18, Overall Height 10 5/8 in, Overall Width 3 7/8 in, Overall Depth 8 in, VA Rating 216 VA, Maximum Input Voltage 110V AC, Maximum Output Voltage 12V DC, For Use With Not Applicable, Input Type No Inputs Included, Output Type No Outputs Included, Color Beige, Features Locking Metal Cabinet, Includes 3A Glass Fuses, Standards UL Listed